Konsertarkiv

 

Nedan ses en översikt över de konserter och evenemang som i januari 2024 fanns publicerade i kalendariet på den tidigare versionen av Sörmlands kammarmusikförbunds webbplats. Inställda konserter har dock uteslutits. Förteckningen omfattar ej samtliga konserter medlemsföreningarna genomfört under perioden 2014–2023. Viss detaljinformation saknas också i denna förteckning och felaktigheter kan förekomma.

 

2014

5 april kl. 18.30, Ateljé 42, Stjärnhov
Ola Karlsson cello
Valeria Resjan, piano
Program:
Alexander Skrjabin: Deux poèmes op. 32 (nr 1 transkription av Gregor Piatigorsky, nr 2 transkription av Ola Karlsson)

Magnus Karlsson: Sonat för cello och piano (2013)
Frédéric Chopin: Grand duo concertant (över teman från Robert le Diable, komponerad i samarbete med Auguste Franchomme)
Sergej Rachmaninov: Sonat g-moll op. 19
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42

28 juni kl. 17.00, 
Björnlunda gamla prästgård
Johannes Möller, gitarr
Laura Fraticelli, gitarr
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

6, 13, 20 och 27 juli samt 10 augusti kl. 17.00, 
Museibyggnaden, Julita gård
Julitafestivalen. Varierande artister och program.

19 augusti kl. 19.00, Stora Djulö herrgård, Katrineholm

Arrangör: Julitafestivalen i samarbete med  Katrineholms kammarmusikförening

23–24 augusti, Björnlunda gamla respektive nya prästgård

Kulturhelg
23–24 augusti, gamla och nya prästgården
Konstutställning med verk av Marie-Louise Lindström och Maud Probst, måleri samt Sonia Feltenius, keramik.
23 augusti kl. 15.00, gamla prästgården
Johan Cullberg berättar om sin nya bok Märta och Hjalmar Söderberg – en äktenskapskatastrof.
Marie Louise W Sjöberg och Åsa Johansson, violin och Claes Holmgren, cembalo framför Johann Sebastian Bachs konsert i d-moll för två violiner BWV 1043.
Kl. 18.00, Björnlunda kyrka
Skådespelerskan Nadja Franke framför monologen Clara, skriven och regisserad av Patrik Franke. Domkyrkoorganist Claes Holmgren, orgel och Marie Louise W Sjöberg, violin framför musik under föreställningen. 
Under eftermiddagen 23 augusti
Musikframträdanden i kaféet med Åsa Johansson, violin och Magnus Bergman, piano.
24 augusti kl. 19.00, nya prästgården
Fredrik Paulsson, violin
Simon Crawford Phillips, piano
Program: Sonater av bl.a. Sergej Prokofjev och Francis Poulenc
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening. Föreställningen i Björnlunda kyrka arrangeras i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling.

20 september kl. 16.00, Stensund, Trosa
Tania Naranjo, piano, sång
Minna Weurlander, ackordeon
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

9 oktober kl. 19.00, Folkets hus, Trosa

Håkan Hagegård, baryton
Program: Scener ur ett himla liv. Håkan Hagegård kåserar om sin lysande sångarkarriär och visar filminspelningar.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening i samarbete med Trosa kulturråd.

9 november kl. 16.00, Nikolai församlingshem, Nyköping

Henrik Blazey, flöjt
Teresa Kaban, piano
Programmet hittas här
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

15 november kl. 15.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Stenhammarkvartetten:
Peter Olofsson, violin
Per Öman, violin
Tony Buer, viola
Mats Olofsson, cello
Program: Musik av Alexandra Vrebalov, Claude Debussy och Wilhelm Stenhammar.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

6 december kl. 18.30, Ateljé 42, Stjärnhov

Adrian Ibañez-Resjan, violin
Valeria Resjan, piano
Program:
J.S. Bach: Siciliana (III) och Presto (IV) ur sonat g-moll för soloviolin BWV 1001
W.A. Mozart: Rondo C-dur KV 373
Béla Bartók: Tempo di ciaccona (I) ur sonat för soloviolin
Jean Sibelius: Souvenir op. 79
Humoresques op. 87 nr 1 och 2
Johannes Brahms: Violinsonat nr 3 d-moll op. 108
Einar Englund: Arioso interrotto
Pablo Sarasate: Carmen Fantasy
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42


2015

4 januari kl. 16.00, Gryts kyrka, Stjärnhov
Tereza Gevorgyan, sopran
Hannah Quinn, piano
Program: Armenisk folksång samt stycken ur klassiska operor
Arrangör: Musik i Gryt

31 januari kl. 18.30, Ateljé 42, Stjärnhov

Dalkvistkvartetten:
Bartosz Cajler, violin 1
Kersti Dahlkvist, violin 2
Jon Dahlkvist, viola
Hanna Dahlkvist, cello
Program:

Joseph Haydn: Stråkkvartett nr 1 G-dur op. 77
Martin Larson: Stråkkvartett nr 4 (uruppförande)
1. Järnnätter – ljuset

2. Före stormen
3. Minne – sommarnatt
Andrea Tarrodi: Stråkkvartett nr 2 "Madárdal"
Ottorino Respighi: Quartetto Dorico
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42

6 februari kl. 19.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Stefan Nilsson, pianist och kompositör berättar om sitt samarbete med olika filmmakare.
Lotta Hasselquist, piano
Gäst: Nelly Wallberg, sång
Program: Från Bergman till Bach – en musikalisk resa i filmens värld och mycket mer.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

28 mars kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Vertavokvartetten:
Øyvor Volle, violin
Annabelle Meare, violin
Berit Cardas, viola
Bjørg Lewis, cello
Program: 30 år med Vertavo. Musik från kvartettens repertoar enligt publikens val!
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

5 april kl. 18.30, Ateljé 42, Stjärnhov

Alena Baeva, violin
Andrej Power, violin
Jakob Koranyi, cello
Program: Musik av Johann Sebastian Bach, Louis Spohr, Béla Bartók, Wolfgang Amadeus Mozart och Maurice Ravel.
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42

12 april kl. 15.00, Stjärnholms slott, Oxelösund

Hugo Ticciati, violin
Johan Bridger, marimba
Program:
Anders Koppel: Tarantella
Improvisation över solopartitor och -sonater av Johann Sebastian Bach
Béla Bartók: 6 rumänska danser
Jules Massenet: Meditation, ur Thaïs
Arvo Pärt: Fratres
Improvisation över solopartitor och -sonater av Johann Sebastian Bach
Ástor Piazzolla: Histoire du tango
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

12 april kl. 17.00, Musikens hus, Katrineholm

Manskören Loreley, Örebro, under ledning av Krister Kallin
Edith Barlow, mezzosopran
Carl Pontén, piano
Program: Svensk körmusik, klassisk musik och folkmusik
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

9 maj kl. 17.00,
Ullevi hembygdsgård, Gnesta
Markus Maskuniitty, horn
Åsa Johansson, violin
Marie Louise Sjöberg, violin, viola
Boel Hillerud Nyman, viola
Christina Wirdegren Alin, cello.
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Hornkvintett Ess-dur K. 407
Corrado Maria Saglietti: Svit för horn och stråkar
Verk av Giacomo Puccini och Camille Saint Saëns

Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

13–17 maj Gryt/Stjärnhov

Musik i Gryts musikdagar
13 maj kl. 18.30, Lagårn i Ullsta, Stjärnhov
Aire Flamenco:
Ann ”La Pantera” Sehlstedt, dans
Antonio, sång
Robban Svärd, gitarr, slagverk
Emil Pernblad, gitarr

14 maj kl. 19.00, Gryts kyrka, Stjärnh
ov
Kl. 18.00 konsertintroduktion i församlingshemmet med Per Nyström och Peter Björkman
Alissa Margulis, violin
Brusk Zanganeh, violin
Dinara Mansurova, violin
Catherine Bullock, viola
Per Nyström, cello
Zlata Cochieva, piano
Program: Ett triangeldrama och sanddyner
Robert Schumann: Pianokvintett op. 44
Soloviolinen från sanddynerna…
Ernest Chausson: Konsert for violin, piano och stråkkvartett D-dur op. 21

15 maj kl. 19.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Kl. 18.00 konsertintroduktion i församlingshemmet med Per Nyström och Peter Björkman
Alissa Margulis, violin

Brusk Zanganeh, violin
Catherine Bullock, viola
Per Nyström, cello
Zlata Cochieva, piano
Program: Farväl till en gammal värld
Robert Schumann: Märchenbilder op. 113 för viola och piano
Dmitrij Sjostakovitj: Pianotrio e-moll
Pjotr Tjajkovskij: Pianotrio a-moll op. 50

16 maj kl. 12.00,
Andersstugan, Ånhammars säteri  
Bissa Abelli
Karin Fichtelius
Lennart Söderlund
Harald Lowden
Program: Abellis magiska teater. En föreställning för alla åldrar med anor från 1800-talet. Positivmusik, skillingtryck, trolleri och den fantastiska björnen Honungstass.

16 maj kl. 19.00, Elghammar, Stjärnhov

Kl. 18.15 konsertintroduktion med Per Nyström och Peter Björkman
Stina Ekblad, lyrikrecitation
Alissa Margulis, violin
Catherine Bullock, viola
Per Nyström, cello
Program: 
Ludwig van Beethoven: Stråktrio op. 9:3

17 maj kl. 11.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Musikhögmässa. Per Nyström, cello
Program: Den femte evangelisten. 
Johann Sebastian Bach: Svit nr 3 C-dur för solocello
Arrangör: Musik i Gryt. 13 maj: Musik i Gryt i samarbete med Lagårn i Ullsta och konstssalong.se

23 maj kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Stenhammarkvartetten:

Peter Olofsson, violin
Per Öman, violin
Tony Bauer, viola
Mats Olofsson, cello
Program:
Dimitrij Kabalevskij: Stråkkvartett nr 1 och 2
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

5, 12, 19 och 26 juli samt 2 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet
, Julita gård
Julitafestivalen. Varierande artister och program.

1 augusti, kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Anita Agnas, ackordeon
Program: Från syndaskrynkle till ackordeon. Musik av Östlund, Wolfgang Amadeus Mozart, Ástor Piazzolla, Arne Nordheim och Torbjörn Iwan Lundquist.

Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

8 augusti kl. 18.30, Ateljé 42, Stjärnhov

Spiegel Trio:
Haik Kazazyan, violin
Nikolay Shugaev, cello
Zlata Chochieva, piano
Program:
Dmitrij Sjostakovitj: Pianotrio nr 2 e-moll op. 67
Antonín Dvořák: Pianotrio nr 4 e-moll op. 90 ”Dumky”
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42

29–30 augusti, Björnlunda gamla prästgård
29 augusti kl. 15.00
Göte Karlsson berättar om livet i Björnlunda under barocken.
29 augusti kl. 17.00
Dan Laurin, blockflöjter
Anna Paradiso Laurin, cembalo
Program: Franska och svenska barockpärlor
30 augusti kl. 17.00
Ensemble Lipparella:
Keren Bruce, viola da gamba
Louise Agnani, viola da gamba
Peter Söderberg, teorb, barockluta
Program: Musik av Girolamo Frescobaldi, Giovanni Girolamo Kapsberger, Simpson, Gaultier m.fl.

Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

19 september kl. 18.00, Björnlunda kyrka

Hillevi Martinpelto, sopran
Åsa Johansson, violin
Magnus Bergman, piano
Program (exempel):
Sånger av Wilhelm Stenhammar, Georg Friedrich Händel och Rickard Strauss
Wilhelm Stenhammar: Två sentimentala romanser för violin och piano

Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling.

27 september kl. 15.00, Nyköpings teater

Katarina Pilotti, sopran
Ulf Wiger, tenor
Hans Ove Olsson, piano
Richard Asker, ledsagare
Program: All the world's a stage. Texter och musik med anknytning till William Shakespeare och hans odödliga verk.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

4 oktober kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Oslo strykekvartett
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

4 oktober kl. 17.00, Musikens hus, Katrineholm

Stepan Lavrov, violin
Maria Baranova, piano

Program:
Jean-Marie Leclair: Violinsonat D-dur op. 9 nr 3
Ludwig van Beethoven: Violinsonat G-dur, op. 30 nr 3
Claude Debussy: Violinsonat g-moll L. 140
Sergej Prokofjev: Violinsonat nr 2 D-dur op. 94bis
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

10 oktober kl. 18.30, Ateljé 42, Stjärnhov

Anne-Sophie Le Rol, violin
Suzana Bartal, piano
Program:
Sergej Prokofjev: Violinsonat nr 2 op. 94a
Eric Tanguy: In a Dream (2014)
George Enescu: Violinsonat nr 3 op. 25
Béla Bartók: Rumänska danser
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42

7 november kl. 18.30, Ateljé 42, Stjärnhov

Victoria Stjerna, violin
Asuka Nakamura, piano
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42

15 november kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Andreas Brantelid, cello
Bengt Forsberg, piano
Program:
Gabriel Fauré: Cellosonat nr 1 d-moll op. 109
Cellosonat nr 2 g-moll op. 117
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening


2016

5 januari kl. 16.00, Gryts kyrka, Stjärnhov
Anastasia Prokofieva, sopran
Zlata Chochieva, piano
Lars-Göran Lannergård, diktrecitation
Program: Ryska romanser av Pjotr Tjajkovskij, Nikolaj Rimskij-Korsakov, Sergej Rachmaninov och Michail Glinka.
Arrangör: Musik i Gryt i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling

21 januari kl. 19.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Apollon Musagète Quartet (stråkkvartett)
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

13 februari kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Trio Carron:
Tobias Carron, flöjt
Tora Carron, violin
Pontus Carron, piano
Program:
Mika Pohjola: Humoresque och Allemande för flöjt, violin och piano
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonat F-dur för flöjt och piano K. 376
Claude Debussy: Violinsonat
Frédéric Chopin: Etyd nr 3 och 11 ur op. 10
Gabriel Fauré: Romance sans paroles
Ferruccio Busoni: Fyra bagateller för violin och piano op. 28
Bohuslav Martinů: Sonat för flöjt, violin och piano
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

6 mars kl. 17.00, Musikens hus, Katrineholm

Cecilia Nanneson, sopran
Edith Barlow, mezzosopran
Carl Pontén, piano
Program: Operaduetter och romanser av Vincenzo Bellini, Léo Delibes, Antonín Dvořák, Wolfgang Amadeus Mozart, Robert Schumann, Felix Mendelssohn m.fl.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

11 mars kl. 19.00, Trosa kvarn

Jeanette Köhn, sopran
Olle Persson, baryton
Mats Bergström, gitarr
Arrangör: Trosa kammarmusikförening i samarbete med Trosabygdens kulturråd

10 april kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Håkan Rosengren, klarinett
Nanako Urase, piano
Program: Musik av Robert Schumann, Béla Kovács, Johannes Brahms, Francis Poulenc och Claude Debussy.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

10 april kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Berwaldensemblen:
Anders Inge, violin
Jonna Inge, violin
Anja Inge, cello
Erik Jakobsson, piano
Program:
Zoltán Kodály: Intermezzo
Joaquín Turina: Pianokvartett a-moll op. 67
Johannes Brahms: Pianokvartett A-dur op. 26
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

23 april kl. 18.00, Björnlunda kyrka

Frispel:
Claudia Müller, blockflöjter, mungiga
Göran Månsson, pipor, flöjter, slagverk
Agneta Hellström, blockflöjter, didgeridoo
Program: Musik i pilgrimernas spår. Med rötterna i medeltiden blandar Frispel ett folkligt Europa med nordiskt vemod, österländskt temperament och arabiska rytmer. 
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling

4–8 maj Gryt/Stjärnhov

Musik i Gryts musikdagar. Arrangör: Musik i Gryt.
4 maj kl. 19.00, Lagårn i Ullsta, Stjärnhov

Babalisk (klezmerband) bestående av bl.a. Brusk Zanganeh, violin

5 maj kl. 19.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Kl. 18.00 konsertintroduktion i församlingshemmet med Emil Wegberg

Program: Bottenlös sorg och fiskelycka

Sergej Rachmaninov: Trio élégiaque

Barbara Doll, violin

Per Nyström, cello

Zlata Chochieva, piano

------------

Franz Schubert: Pianokvintett A-dur D 667 ”Forellkvintetten”

Barbara Doll, violin

Errikka Nylund, viola

Per Nyström, cello

Knut-Erik Sundqvist, kontrabas

Zlata Chochieva, piano

6 maj kl. 19.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Kl. 18.00 konsertintroduktion i församlingshemmet med Emil Wegberg

Program: En man och hans bas – En mästares list

Knut-Erik Sundqvist, kontrabas

Zlata Chochieva, piano

------------

Dmitrij Sjostakovitj: Pianokvintett g-moll

Barbara Doll, violin

Dinara Mansurova, violin

Errikka Nylund, viola

Per Nyström, cello

Zlata Chochieva, piano

7 maj kl. 12.00, Andersstugan, 

Ånhammars säteri

Svarta Kattens musik- och dockteater framför föreställningen Syrsan och Myran. För barn och vuxna.

7 maj kl. 19.00, Elghammar, Stjärnhov

Program: En världsomsegling i musik

Heinrich Biber: Passacaglia för soloviolin

Barbara Doll, violin

------------

Johan Halvorsen/Georg Friedrich Händel: Passacaglia (baserad på sista satsen ur Händels cembalosvit g-moll HWV 432)

Barbara Doll, violin

Knut-Erik Sundqvist, kontrabas

------------

Felix Mendelssohn: Stråkkvartett nr 2 A-dur op. 13

Barbara Doll, violin

Dinara Mansurova, violin

Eriikka Nylund, viola

Per Nyström, cello

8 maj kl. 11.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Högmässa. Per Nyström, cello framför Johann Sebastian Bachs svit nr 1 i G-dur för solocello.

11 juni kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Trio ZilliacusPerssonRaitinen:

Cecilia Zilliacus, violin
Johanna Persson, viola
Kati Raitinen, cello
Program: Sommarserenader. Musik av Robert Kahn, Fredrik Hedelin och Ludwig van Beethoven.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

13 juni kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

EricsBergskvartetten:
Catharina Ericsson, violin
Marie Louise Sjöberg, violin
Boel Hillerud Nyman, viola
Sara Wijk, cello
Program: Musik av Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart och Arvo Pärt.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

18 juni kl. 16.00, Ericsbergs slott, Katrineholm

Nils-Åke Sparf, violin och viola
Bernt Lysell, violin och viola
Elemér Lavotha, cello
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

8–10 juli, Stjärnholms slott, Oxelösund

Nyköpings kammarmusikdagar. Årets tema: Nyskapande.
8 juli kl. 19.00
Eva Maria Hux, cello
Bengt Forsberg, piano
Program: Den bortglömda musiken. Verk av Nadia Boulanger, Mel Bonis, Doreen Carwithen och Henriette Bosmans.

9 juli kl. 15.00

Pär Lindqvist, viola
Jenny Samuelsson, flöjt
Joel Nyman, violin
Frida Bromander, cello
Program (exempel):
Wolfgang Amadeus Mozart: Flöjtkvartett D-dur K. 285
Ernő Dohnányi: Serenad C-dur för stråktrio

9 juli kl. 19.00

Etienne Glaser, recitation
Christian Svarfvar, violin
Maria Rostosky, piano
Program: Kreutzersonaten – Beethovens och Tolstojs våldsamma dramer.

10 juli kl. 15.00

Xenia Kriisin, sång, baspedal
Johan Hjalmarsson, trummor, hackbräde
Erik Pettersson, keyboard
Joel Fabiansson, elgitarr
Arrangör 9 juli kl. 15.00: Nyköpings kammarmusikförening. Övriga konserter i samarbete med Scenkonst Sörmland inom deras konsertserie Musik på Sörmländska slott och herresäten.

10 och 12 augusti kl. 19.30, Ateljé 42, Stjärnhov

Avslutningsfestival på Ateljé 42.
Ermir Abeshi, violin
Nick Shugaev, cello
Asuka Nakamura, piano
Valeria Resjan, piano
Martin Sturfält, piano och konferencier
Program 10 augusti:
Anders Nilsson: Pianosonat (Martin Sturfält, piano)
Maurice Ravel: Pianotrio
Ludwig van Beethoven: Pianosonat nr 19 B-dur op. 106 ”Hammarklaversonaten” (Martin Sturfält, piano)
Program 12 augusti:
Sergej Rachmaninov: Trio élégiaque d-moll op. 9
Dmitrij Sjostakovitj: Cellosonat
Sergej Prokofjev: Violinsonat nr 2 d-moll op. 94bis
Arrangör: Musik & kulturföreningen Ateljé 42

13 augusti kl. 17.00, Björnlunda prästgård
Trio con anima: Marie Louise Sjöberg, violin
Susanne Friedrich, cello
Ana Pops, piano
Program: Musik från våra hemländer. Verk av Joseph Haydn, George Enescu, Sergej Rachmaninov och Ylva Skog.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

25 augusti kl. 19.00, Stora Djulö herrgård, Katrineholm
Ingrid Falk, sopran
Mårten Falk, vihuela, barockgitarr
Louise Agnani, viola da gamba
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

18 september kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm
Operaensemblen Opera Vox
Program:Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte. Kammarversion med tio medverkande (sex solister, kör och piano).
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

24 september kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård
Stefan Lindgren, piano
Program: Verk av Frédéric Chopin, Alexander Skrjabin, Sergej Rachmaninov m.fl. samt uruppförande av Stefan Lindgrens eget stycke Misterioso.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

15 oktober kl. 18.00, Björnlunda kyrka
Kulturnatt
Arrangör: Svenska kyrkan, Daga församling i samarbete med Björnlunda kammarmusikförening

16 oktober kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa
Martin Sturfält, piano
Program: Musik av Johan Helmich Roman, Wilhelm Stenhammar och Ludwig van Beethoven.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

30 oktober kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm
Jan Allan tillsammans med jazz- och lyrikgruppen Kamomill
Program: Musik av Lars Gullin, text av Eva Sjöstrand
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

13 november kl. 16.00, Trosa kvarn
Margareta Bengtson, harpa, sång
Jan Bengtson, flöjt
Program: Musik av Carl Philipp Emanuel Bach, Gabriel Fauré, Arthur Honneger, Hilding Rosenberg, Gunnar de Frumerie, K. Bush och M. Bengtson samt folkvisor blandat med improvisation.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening i samarbete med Trosabygdens kulturråd

20 november kl. 15.00, Culturum, Nyköping
Zlata Chochieva, piano
Program: Musik av Johann Sebastian Bach, Robert Schumann, Franz Liszt och Sergej Rachmaninov. Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening


2017

29 januari kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa
Peter Olofsson, violin
Mats Olofsson, cello
Martin Sturfält, piano,
Program: Passacaglia av Georg Friedrich Händel/Johan Halvorsen samt musik bl.a. Johannes Brahms.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

15 februari kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Karin Osbeck, mezzosopran
Matilda Lindholm, piano
Program: Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

19 februari kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Dahlkvistkvartetten:
Bartosz Cajler, violin 1
Kersti Dahlkvist, violin 2
Jon Dahlkvist, viola
Hanna Dahlkvist, cello
Programmet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

19 mars kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Kerstin Avemo, sopran
Mats Bergström, gitarr
Program (exempel):
Edvard Grieg: Jeg elsker dig
Solveigs sang
Franz Schubert: Gretchen am Spinnrade
Heidenröslein
Du bist die Ruh
Kurt Weill: Surabaya-Johnny, ur Happy End
Nanna's Lied
Je ne t'aime pas
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

2 april kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Uppsala Kammarsolister:
Daniel Migdal, violin (ersättare för ordinarie Nils-Erik Sparf)
Klara Hellgren, violin
Bernt Lysell, violin
Susanne Magnusson, viola
Mats Olofsson, cello (ersättare för ordinarie Erik Wahlgren)
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

2 april kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Johan Hedin, nyckelharpa
Esbjörn Hazelius, fiol, gitarr, 10-strängad cittern, oktavmandolin, sång
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

9 april kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Filip Graden, cello
Pontus Carron, piano.
Program: Musik av César Franck, Teodor Wolgers, Sergej Rachmaninov, Nadja Boulanger och Dmitrij Sjostakovitj.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

14 maj kl. 18.00, Björnlunda kyrka

Nord/Långbacka/Dahl (NLD):
Livet Nord, femsträngad fiol, klockspel, röst m.m.
Lisa Långbacka, ackordeon, klaviatur, röst m.m.
Johanna Dahl, cello, röst m.m.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling

24–28 maj, Gryt/Stjärnhov

24 maj, Lagårn i Ullsta
Musik i Gryts musikdagar
Gadjos (folkmusikband som framför musik från Balkan)

25 maj, Gryts kyrka

Öyvor Volle, violin
Abbi Fenna, viola
Nicka Shugaev och Per Nyström, cello
Anton Arenskij: Stråkkvartett för violin, viola och två celli

26 maj, Gryts kyrka

Program: Verk av Johann Sebastian Bach, Sergej Rachmaninov och Friedman.
Alfred Schnittke: Pianokvintett för piano och stråkkvartett

27 maj, Elghammar

Franz Schubert: Stråkkvintett C-dur D 956
Arrangör: Musik i Gryt i samarbete med Lagårn i Ullsta och konstssalong.se

17 juni kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Eva Lindal, violin
Stina Hellberg Agback, harpa
Program: Lånta toner. Musik av bl.a. Henry Purcell, John Dowland, Erik Satie och Coltrane.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

30 juni–2 juli, Stjärnholms slott, Oxelösund

Nyköpings kammarmusikdagar
30 juni kl. 19.00
Linn Persson, saxofon
Christopher Hästbacka, piano
Program: Tema sonater
Takashi Yoshimatsu: Fuzzy Bird Sonata
Arshia Samsamia: DreamScapes
Paul Creston: Sonat op. 19
Verk av Fernande Decruck och Edison Denisov

1 juli kl. 15.00

Windemo ensemble/WE:
Mattias Windemo, gitarr
Eva Lindal, violin
Jonny Axelsson, slagverk
Gästartist: Anette Kumlin, oboe
Program:
Ellen Arkbro: Cherry blossoms. Lights, of years past (uruppförande)
Mattias Windemo: Stillhet i hangar
Bråket
Jonny Axelsson: Reflection, Reevaluation and Comtemplation
Verk av Arcangelo Corelli, Henry Purcell och Maurizio Cazzati

1 juli kl. 19.00

Johannes Held, baryton
Daniel Beskow, piano
Illustrationer av Jörg Kaspuhl
Program:
Franz Schubert: Winterreise staged. Dramatiserad konsertföreställning med Schuberts sångcykel Winterreise.

2 juli kl. 17.00

Dan Laurin, blockflöjter
Anna Paradiso, cembalo
Program:
Johan Helmich Roman: Flöjtsonat nr 4 g-moll BeRi 204
Archangelo Corelli: Violinsonat op. 5, transkription för blockflöjt
Antoine Forqueray: Jupiter (solocembalo)
Verk av Francesco Maria Veracini, Jacques Martin Hotteterre och Herbert Murril.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland och Stjärnholms slott

5 juli kl. 19.00, Grytsbergs säteri, Stjärnhov

Brunnskonsert med musikkåren Gripen från Strängnäs.
Program: Blandad repertoar med klassisk musik för blåsorkester samt nyare verk.
Arrangör: Musik i Gryt

15 juli kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Jonas Nordberg, luta, teorb
Program: Musik av John Dowland, Robert de Visée, Johann Sebastian Bach, Giacomo Puccini samt Giovanni Girolamo Kapsberger.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

30 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Nathanael Gouin, violin
Guillaume Chilemme, piano
Arrangör: Julitafestivalen

6 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Quator Ardeo:
Carole Petitdemange, violin
Mi-Sa Yang, violin
Yuko Hara, viola
Joëlle Martinez, cello
Arrangör: Julitafestivalen

9 augusti kl. 19.00, Stora Djulö herrgård, Katrineholm

Dimitri Ashkenazy, klarinett
Ada Meinich, viola
Carl Pontén, piano
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Trio Ess-dur för klarinett, viola och piano K. 498 (”Kegelstatt-trion”)
Verk av Max Bruch samt nutida italiensk musik.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

16 augusti kl. 17.00, Stora Djulö herrgård, Katrineholm

Cecilia Nannesson, sopran
Edith Barlow, mezzosopran
Carl Pontén, piano
Program: 
Bl.a. duetter av Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn, Giacomo Puccini och Roger Quilter.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

30 augusti kl. 19.00, Stora Djulö herrgård

Marie Selander, sång
Tuomo Haapala, cello
Program: Trots & Tröst – en blandning av musikaliska influenser från äldre och nyare västerländsk konstmusik, arabisk klassisk musik, folkmusik och fri improvisation.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

2 september kl. 17.00, Wattrangsborg, Björnlunda

Jubileumskonsert med anledning av Björnlunda kammarmusikförenings tioårsjubileum.
Medverkar gör en kavalkad av artister som gästat föreningen genom åren, exempelvis:
Frispel (Claudia Müller, blockflöjter, mungiga, Agneta Hellström, blockflöjter, didgeridoo, Göran Månsson, pipor, flöjter, slagverk)
Haga Duo (Sareidah Hildebrand, flöjt, Joakim Lundström, gitarr)
Per Gross, blockflöjter
Stefan Harg, klarinett
Katarina Ström Harg, piano
Rasmus Johansson, trumpet
Nadja Franke, recitation
Stina Hellberg Agback, harpa
Sussie Magnusson, viola
Elisabeth Arnberg, viola
Åsa Johansson, violin
Medlemmar ur Stenhammarkvartetten: Peter Olofsson, violin, Mats Olofsson, cello
Medlemmar ur KMW trio: Anette Mannheimer, violin, Ann Sofi Klingberg, piano
Medlemmar ur EricsBergskvartetten: Marie Louise Sjöberg, violin, Catharina Ericsson, violin, Boel Hillerud Nyman, viola
Program: Musik av Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn, Johannes Brahms, Arvo Pärt, Andrea Tarrodi, Benjamin Staern m.fl.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

17 september kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Söndagskvartetten:
Anne Holmer, violin 1
Maria Jansson, violin 2
Barbro Westergren, viola
Tomas Hänström, cello
Program:
Elfrida Andrée: Stråkkvartett d-moll
Ástor Piazzolla: Tango Ballet, arr. José Bragato
Antonín Dvořák: Stråkkvartett Ess-dur op. 5
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

17 september kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Christian Svarfvar, violin
Peter Jablonski, piano
Program:
Leoš Janáček: Sonat för violin och piano
Alfred Schnittke: Sonat för violin och piano (1955)
Claude Debussy: Ur Preludier bok II –
Hommage á S. Pickwick Esq. P.P.M.P.C.
Feux d’Artifice
George Gershwin/Earl Wild: Virtuoso Etude nr 4, baserad på Gershwins sång Embraceable You
Ludwig van Beethoven: Sonat för violin och piano nr 5 F-dur op. 24
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

23 september kl. 16.00, Flens församlingshem

Per Tengstrand, piano
Program:
Ludwig van Beethoven: Pianosonat op. 31 nr 2 “Spöksonaten”
Pianosonat op. 78 “Till Therèse”
Pianosonat op. 57 “Appassionata”
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

1 oktober kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Magnus Holmander, klarinett
Irina Seryotuk, ackordeon
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

7 oktober kl. 17.00, Björnlunda prästgård

Martin Sturfält, piano
Program: Bach går igen! Musik av diverse tonsättare som inspirerats av den store Johann Sebastian Bach.
Johann Sebastian Bach/Wilhelm Kempff: Sinfonia ur Wir danken dir, Gott, wir danken dir BWV 29
Emil Sjögren: Preludium och fuga d-moll op. 39
Carl Nielsen: Chaconne op. 32
Claude Debussy: Pour le piano
Anders Nilsson: Chaconne
Johannes Brahms: Två jiggar WoO 4
Franz Liszt: Variationer över Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen S. 180
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

22 oktober kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Vertavokvartetten:
Øyvor Volle, violin
Annabelle Meare, violin
Berit Cardas, viola
Bjørg Lewis, cello.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

11 november kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Barockkonsert
Leif Henrikson, viola da gamba
Lars-Erik Larsson, teorb
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

11 november kl. 17.00, Nyköpings teater

Slagverkskvartetten GONG: Petter Hedbom, Frans Klingfors, Malin Sjökvist och Johan Söderholm
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

26 november kl. 17.00, Flens församlingshem

Mats Widlund, piano
Program:
Ludwig van Beethoven: Pianosonat F-dur op. 10 nr 2
Franz Schubert: Pianosonat a-moll op. 143
Mikael Edlund: Fantasia över en stad
Igor Stravinsky: Petrusjka
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

9 december kl. 16.00, Elghammar, Stjärnhov

Julkonsert med Gustav Sjökvists kammarkör.
Arrangör: Musik i Gryt


2018

4 januari kl. 17.00, Gryts kyrka, Stjärnhov
Susanna Andersson, sopran
Jakob Henriques, gitarr
Program: Five Quiet Songs av John William Duarte samt musik av Johann Kaspar Mertz, Franz Schubert, Heitor Villa-Lobos, Isaac Albéniz och Manuel de Falla.
Arrangör: Musik i Gryt i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling

28 januari kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Kristina Winiarski, cello
Pontus Carron, piano
Program:
Ernest Bloch: From Jewish Life –
3. Jewish Song
2. Supplication
1. Prayer
Benjamin Britten: Cellosonat C-dur op. 65
Alfred Schnittke: Cellosonat nr 1
Francis Polenc: Suite française
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

4 februari kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Cecilia Zilliacus, violin
Lena Willemark, sång
Johann Sebastian Bach: Partita d-moll för soloviolin BWV 1004, kombinerad med koraler
Folkmusik:
Gullharpan
Polska efter Tommos-Anders
Lena Willemark: Immiln Blaunkk (text Yasar Kemal)
Ra weg
Sven-David Sandström, text Maria Wine: Dansa
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

17 februari kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Treitlerkvartetten:
Oscar Treitler, violin 
Caroline Waldermarsson, violin 
Jonna Inge, viola
Filip Graden, cello
Program: Musik av Joseph Haydn, Béla Bartók m.fl.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

18 februari kl. 16.00, Flens församlingshem

Inese Klotina, piano
Robert Schumann: Bunte Blätter op. 99
Ludwig van Beethoven: Pianosonat op. 27 nr 1 Ess-dur “Quasi una fantasia”
Ture Rangström: Mälarlegender – tre musikaliska vinjetter till August Strindbergs Stadsresan
Nikolaj Medtner: Pianosonat a-moll op. 30 “Krigssonaten”
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

11 mars kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Jakob Koranyi, cello
Program: Ett urval ur Johann Sebastian Bachs sviter för solocello
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

30 mars kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Guru Kleven Hagen, violin
Amalie Stalheim, cello
David Huang, piano
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

15 april kl. 15.00, Culturum, Nyköping

Jesper Olsson, piano
Program:
Frédéric Chopin: Mazurkor op. 7 nr 1 B-dur och nr 2 a-moll
Vals Ass-dur op. 69 nr 1
Vals nr 14 e-moll op. posth.
Polonäs Ass-dur op. 53 ”Polonaise héroique”
Nocturne ciss-moll op. 27 nr 1
Nocturne Dess-dur op. 27 nr 2
Scherzo nr 3 ciss-moll op. 39
Franz Liszt: Pianosonat h-moll S. 178
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

15 april kl. 16.00, Flens församlingshem

Mayumi Kamata och Anna Paradiso Laurin, cembalo och klavikord
Dan Laurin, ciceron
Program:
Johann Krieger: Preludium – Fantasia
Georg Böhm: Svit d-moll
Henrik Philip Johnsen: Sonat i a-moll
Joseph Martin Kraus: Andante con variazioni (II) ur sonat nr 2 Ess-dur
Musik av Johan Helmich Roman, François Couperin och Jean-Philippe Rameau
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

16 april, kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Mats Bergström, gitarr
Program: Ett urval ur Johann Sebastian Bachs sonater och partitor för soloviolin i gitarrtranskriptioner av Mats Bergström.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

5 maj kl. 17.00, Wattrangsborg, Björnlunda

EricsBergskvartetten:
Catharina Ericsson, violin
Marie Louise Sjöberg, violin
Boel Hillerud Nyman, viola
Sara Wijk, cello
Maria Naidu, dans
Program: Virvlande vår – musik från renässansen till Piazzolla
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

9–13 maj, Gryt/Stjärnhov/Mariefred

Musik i Gryts musikdagar.  Arrangör: Musik i Gryt
9 maj kl. 19.00, Grytsbergs säteri
Klezmerbandet Babalisk bestående av bl.a. Brusk Zanganeh, violin

10 maj kl. 19.00, Gryts kyrka

Kl. 18.00 konsertintroduktion i församlingshemmet med Per Nyström

Program och medverkande:
Claude Debussy: Sonat för violin och piano
L'isle joyeuse (solopiano)
Camille Saint-Saëns: Introduction et rondo capriccioso
Nicolas Dautricourt, violin
Katrine Gislinge, piano
------------
Arvo Pärt: Spiegel im spiegel
Per Nyström, cello
Katrine Gislinge, piano
------------
Johannes Brahms: Pianokvartett g-moll op. 25
Nicolas Dautricourt, violin
Brusk Zanganeh, viola
Per Nyström, cello
Katrine Gislinge, piano

11 maj kl. 19.00, Gripsholms slott

Program och medverkande:
Ludwig van Beethoven: Pianotrio nr 5 d-moll op. 70:1 "Spöktrion"
Nicolas Dautricourt, violin
Per Nyström, cello
Katrine Gislinge, piano
------------
Robert Schumann: Pianokvintett Ess-dur op. 44
Nicolas Dautricourt, violin
Dinara Mansurova, violin
Brusk Zanganeh, viola
Per Nyström, cello
Katrine Gislinge, piano

12 maj kl. 12.00, Gryts föreningshus

Musikteater för barn och vuxna
Medverkande: Bissa Abelli och Harald Lowden
Program: Stadsmusikanterna från Bremen

12 maj kl. 16.00, Elghammar

Program och medverkande:
Zoltán Kodály: Duo för violin och cello op. 7
Nicolas Dautricourt, violin
Per Nyström, cello
------------
Maurice Ravel: Stråkkvartett F-dur
Nicolas Dautricourt, violin
Dinara Mansurova, violin
Brusk Zanganeh, viola
Per Nyström, cello

13 maj kl. 11.00, Gryts kyrka

Musikhögmässa. Kyrkoherde Elisabet Volden.
Per Nyström, cello framför Johann Sebastian Bachs svit nr 5 i c-moll för solocello.

13 maj kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Henriikka Gröndahl, sopran
Jeremy Carpenter, baryton
Carl Pontén, piano
Program: Musik av bl.a. Gabriel Fauré, Claude Debussy, Wilhelm Peterson-Berger och Jean Sibelius.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

16 juni kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Sara Trobäck Hesselink, violin
Program: Musik av Johann Sebastian Bach, Béla Bartók m.fl.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

15 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Trio Ambra:
Yuki Ishihara, violin
Ken Nakasako, piano
Haruma Sato, cello
Program: Musik av Joseph Haydn, Franz Schubert och Felix Mendelssohn.
Arrangör: Julitafestivalen

22 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Andrea Bischoff, oboe
Carl Pontén, piano
Program: Musik av Clara Schumann, Robert Schumann, Francis Poulenc, Leo Ornstein och Pavel Haas.
Arrangör: Julitafestivalen

28 juli kl. 17.00, Björnlunda prästgård

Sebastian Stevensson, fagott
Asuka Nakamura, piano
Program: Musik av Camille Saint- Saëns, Ludwig van Beethoven, François Devienne och Johann Sebastian Bach.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

29 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Sergey Antonov, cello
Carl Pontén, piano
Program: Musik av Frédéric Chopin, Igor Stravinskij och Nikolaj Mjaskovskij.
Arrangör: Julitafestivalen

5 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Henrikka Gröndahl, sopran
Jeremy Carpenter, baryton
Carl Pontén, piano
Program: Musik av Roger Quilter, Claude Debussy, Gabriel Fauré, Wilhelm Peterson-Berger m.fl.
Arrangör: Julitafestivalen

12–19 augusti, Nyköping

Nyköpings kammarmusikdagar
12 augusti kl. 19.00, Culturum, Nyköping

Roland Pöntinen piano
Marie Nyeröd berättare
Program: Ingmar Bergman och en flygel. Musik av bland annat Frédéric Chopin, Robert Schumann, Johann Sebastian Bach och Franz Schubert.

17 augusti kl. 19.00, Culturum

Josefin Andersson, mezzosopran
Daniel Beskow, piano
Program: Sagolikt (romansprogram)

19 augusti kl. 18.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Treitlerkvartetten:
Oscar Treitler, violin 
Caroline Waldermarsson, violin 
Jonna Inge, viola
Filip Graden, cello
Program:
Valborg Aulin: Stråkkvartett F-dur op. 17 nr 1
Henri Dutilleux: Ainsi la Nuit
Béla Bartók: Stråkkvartett nr 5 Sz. 102, BB 110
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

22 augusti kl. 19.00, Stora Djulö herrgård

Eastern Friends:
Ola Halvarsson, träblås
Michael Hjort, gitarr
Marcus Ericsson, bas
Göran Karlsson, trummor
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

2 september kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

CoMa-kvartetten (Copenhagen-Malmö):
Fredrik From, violin 1
Julia Dagerfelt, violin 2
Rastko Roknic, viola
Kjeld Lybecker Steffensen, cello
Programmet hittas här
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

2 september kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Emil Jonasson, klarinett
Peter Friis Johansson, piano
Program: Musik av Camille Saint-Saëns, Paquito D’Rivera, Aaron Copland och Johannes Brahms.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

15 september kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Mårten Falk, gitarrer
Program: Nord och syd
Matthew Peterson: Peregrinations
Heitor Villa-Lobos: Ett urval av preludier och etyder 
Musik av Alexander Vetrov, Nikolai Alexandroff och Andrei Sychra
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

23 september kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Olle Persson, baryton
Mats Jansson, piano
Program: Nordiska romanser av Edvard Grieg, Wilhelm Stenhammar, Jean Sibelius m.fl.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

7 oktober kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Henrik Måwe, piano
Program: Chopin – en föreställning. Musikdramatisk enmansföreställning skriven och regisserad av Martyna Kaiser. Pjäsen innehåller ett flertal kända pianoverk av Frédéric Chopin.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

14 oktober kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Staffan Mårtensson, klarinett
Stenhammarkvartetten:
Peter Olofsson, violin
Per Öman, violin
Tony Bauer, viola
Mats Olofsson, cello
Program: Bl.a. Johannes Brahms klarinettkvintett h-moll op. 115
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

28 oktober kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Per Gross, blockflöjter
Treitlerkvartetten:
Oscar Treitler, violin
Caroline Waldemarsson, violin
Jonna Inge, viola
Filip Graden, cello
Hemlig gästartist: Mårten Falk, gitarr
Program: I en musikalisk spegelsal. Programmet hittas här
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

11 november kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Kristine West, traversflöjt
Anders Ericson, luta, teorb
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

18 november kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Stockholm Wind Quartet:
Madeleine Johansson, flöjt
Johanna Orrje, oboe
Johan Söderlund, klarinett
Peter Gullqvist, fagott
Program: Musik av bl.a. Claude Debussy, Anders Emilsson, Wolfgang Amadeus Mozart och Ástor Piazzolla. Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening


2019

4 januari kl. 16.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Zarina Abaeva, sopran
Zlata Chochieva, piano
Arrangör: Musik i Gryt

25 januari kl. 18.30, Musikens hus, Katrineholm

Solister och ensembler från Lilla Akademiens grundskola och gymnasium i Stockholm:
Stråkorkestern Mosaik
Jazzensemble
Klarinettensemble
Piano-, gitarr-, violin-, blockflöjt-, sång- och trumpetsolister
Arrangör: Lilla Akademien i samarbete med Musikens Hus Akademien, Katrineholms kulturskola och Katrineholms kammarmusikförening 

10 februari kl. 16.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Peter Hudler, cello
Andreas Teufel, piano
Program: SkandinaWien. Musik av Jean Sibelius, Franz Schubert, Edvard Grieg och Johanna Doderer. Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

17 februari kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Mattias von Wachenfeldt, gitarr
Program: Musik av Ulrik Neumann, Heitor Villa-Lobos, Isaac Albeniz, Erik Satie, Carlo Domeniconi m.fl.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

10 mars kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Tove Lund, violin
Björn Olsson, horn
Pontus Carron, piano
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

7 april kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Hanna Wiklund, barockviolin
Leif Henrikson, viola da gamba
Cajsa Trepte, cembalo
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

28 april kl. 15.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Elna Carr, violin
Håkan Quennerstedt, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

29 maj –2 juni, Gryt/Stjärnhov/Mariefred

Musik i Gryts musikdagar. Arrangör: Musik i Gryt
29 maj kl. 18.00, Grytsbergs säteri, Stjärnhov
Ale Möller trio

30 maj kl. 19.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Kl. 18.00 konsertintroduktion i församlingshemmet med Per Nyström

Eszter Haffner, violin
Dina Mansurova, violin
Abigail Fenna, viola
Per Nyström, cello
Zlata Chochieva, piano
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokvartett g-moll K 478
Sergej Rachmaninov: Margaritki (Tusenskönor), ur 6 sånger op. 38, transkription för violin och piano
Dina Mansurova, violin
Zlata Chochieva, piano
------------
César Franck: Pianokvintett f-moll

31 maj kl. 19.00, Gripsholms slott, Mariefred

Program och medverkande:
Bedřich Smetana: Pianotrio g-moll op. 15
Eszter Haffner, violin
Per Nyström, cello
Zlata Chochieva, piano
------------
Johannes Brahms: Pianokvintett f-moll op. 34
Eszter Haffner, violin
Dina Mansurova, violin
Abigail Fenna, viola
Per Nyström, cello
Zlata Chochieva, piano

1 juni kl. 13.00, Gryts hembygdsgård, Stjärnhov

Föreställning med clownen Manne. För alla åldrar.

1 juni kl. 17.00, Elghammar, Stjärnhov

Eszter Haffner, violin
Dina Mansurova, violin
Abigail Fenna, viola
Per Nyström, cello
Felix Mendelssohn: Stråkkvartett nr 6 f-moll op. 80, "Requiem für Fanny"
Johan Halvorsen/Georg Friedrich Händel: Passacaglia (baserad på sista satsen ur Händels cembalosvit g-moll HWV 432)
Antonín Dvořák: Stråkkvartett nr 12

2 juni kl. 11.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Musikgudstjänst. Per Nyström, cello framför Johann Sebastian Bachs svit nr 2 i d-moll för solocello.

15 juni kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Bromma kammarduo:
Erik Sunnerstam, flöjt
Staffan Sjögren, gitarr
Program: Musik av Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Edvard Grieg, Carl Nielsen m.fl.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

7 juli kl. 18.00, Östra Vingåkers kyrka

Andrea Bischoff, oboe
Edith Barlow, mezzosopran
Carl Pontén, cembalo
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

10 augusti kl. 15.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Stina Hellberg Agback harpa
Eva Lindal violin
Program: Verk komponerade för duon varvat med ett program som sträcker sig från 1600-talet fram till nutid och med inslag av improvisation.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

10 augusti kl. 17.00, Björnlunda prästgård

Duo Nova:
Klara Hellgren, violin
Terés Löf, piano
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

11 augusti kl. 18.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Anna Kruse och Stina Ekblad tolkar Edith Södergran
Anna Kruse, sång
Stina Ekblad, recitation
Nicholas Kingo, piano, dragspel, såg
Jeppe Holst, gitarr, steelguitar
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

17 augusti kl. 19.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Lövstabruks kammarsolister:
Philip Zuckerman, violin
Antonio Hallongren, cello
Thomas Rudberg, piano
Program:
Arnold Schönberg: Verklärte Nacht, arr. för pianotrio
Ástor Piazzolla: Estaciones porteñas (De fyra årstiderna), arr. för pianotrio
Verk av Arno Babadjanian
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

18 augusti kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Olle Persson, baryton
Mälarkvartetten –
Anette Mannheimer, violin
Karin Ohlsson, violin
Åsa Stove-Paulsson, viola
Åsa Forsberg-Lindgren, cello
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

18 augusti kl. 18.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Katarina Pilotti, sopran
Victoria Palmer, mezzosopran
Jan-Erik Sandvik, piano
Program: Primadonnornas pärlor – en operakväll. Arior och duetter ur kända operor, exempelvis:
Norma (Vincenzo Bellini)
Madame Butterfly (Giacomo Puccini)
Rosenkavaljeren (Richard Strauss)
Lakmé (Léo Delibes)
Così fan tutte (Wolfgang Amadeus Mozart)
Spader dam (Pjotr Tjajkovskij)
Rusalka (Antonín Dvořák)
Lucia di Lammermoor (Gaetano Donizetti)
I Capuleti e i Montecchi/Romeo och Julia (Vincenzo Bellini)
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

7 september kl. 17.00, Björnlunda gamla prästgård

Rebecka Karlsson, violin
Karin Ahlund, viola
Mirjam Pfeiffer, cello
Program: En musikalisk salong från ett gustavianskt Stockholm. Känd och okänd musik från både kända och okända tonsättare, däribland Joseph Martin Kraus, Francesco Antonio Uttini, Bernhard Hupfeld och Michael Christian Festing.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

15 september kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Bernt Lysell, violin
Carl Pontén, piano
Program: Verk av Ludwig van Beethoven, Wilhelm Stenhammar, Bo Linde och Tor Aulin.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

15 september kl. 16.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Kandells Kapell:
Anders Bergfjord, kontrabas, bastuba
Anne Holmer, fiol
Petter Landin, klarinett, saxofon
Sven Malmberg, saxofon, flöjt, klarinett
Simon Schierup, dragspel, piano
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

15 september kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Margareta Bengtsson, sång, harpa
Josef Karnebäck, kontrabas
Program: Kaleidoskop med Johann Sebastian Bach, Maurice Ravel, Erik Satie, Gunnar de Frumerie m.fl.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

28 september, Björnlunda kyrka

Kulturnatt
Arrangör: Svenska kyrkan, Daga församling i samarbete med Björnlunda kammarmusikförening

13 oktober kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Staffan Scheja, piano
Mats Lidström, cello
Program: Svanen – inte en men fem
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

19 oktober kl. 18.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Elise Einarsdotter, piano
Olle Steinholz, kontrabas
EricsBergskvartetten:
Catharina Ericsson, violin
Marie Louise Sjöberg, violin
Boel Hillerud Nyman, viola
Sara Wijk, cello
Program: Hemligheter på vägen
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

20 oktober kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Pianoduo Schiavo-Marchegiani:
Marco Schiavo, piano
Sergio Marchegiani, piano
Program (exempel):
Franz Schubert: Fantasi f-moll op. 103 D 940
Gioacchino Rossini: Ouvertyr till La gazza ladra/Den tjuvaktiga skatan, arr. för fyrhändigt piano
Johannes Brahms: Ungerska danser (urval)
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

17 november kl. 16.00, Nyköpings teater

Klarakvartetten:
Dieter Schöning, violin 1
Viveca Rydén Mårtensson, violin 2
Johanna Fridolfsson, viola
Lena Bergström, cello
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

17 november kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Clara Guldberg Ravn, barockflöjt
Mats Olofsson, barockcello
Anna Paradiso Laurin, cembalo
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

22 november kl. 19.30, Musikens hus, Katrineholm

Eighth Blackbird –
Nathalie Joachim, flöjter
Michael J. Maccaferri, klarinetter
Yvonne Lam, violin, viola
Nick Photinos, violoncell
Matthew Duvall, slagverk
Lisa Kaplan, piano
Program med nutida konstmusik.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening


2020

4 januari kl. 19.00, Gryts kyrka, Stjärnhov
Kristina Hammarström, mezzosopran
Bernhard Greter, piano
Program: Sånger av Hugo Alfvén, Gustav Mahler, Benjamin Britten och Jean Sibelius, operaarior av Georg Friedrich Händel, Gioacchino Rossini och Antonio Vivaldi samt solopianostycken.
Arrangör: Musik i Gryt

19 januari kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Frederick Winterson, cello
Ayaka Kubo, piano
Program:
Johannes Brahms: Två sånger –
Feldeinsamkeit
Wie Melodien zieht es mir
Ludwig van Beethoven: Sonat g-moll för cello och piano op. 5:2
Sergej Rachmaninov: Sonat g-moll för cello och piano op. 19
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

9 februari kl. 16.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Hugo Ticciati, violin
Julian Arp, cello
Henrik Måwe (ersättare för Alasdair Beatson), piano
Programmet hittas här. Med reservation för avvikelser från det faktiskt framförda programmet.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

9 februari kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Jakob Korany, cello
Juho Pohjonen, piano
Ludwig van Beethoven: Cellosonat nr 3 op. 69
Anders Hillborg: Duo för cello och piano
Dmitrij Sjostakovitj: Cellosonat d-moll op. 40
Arrangör: Trosa kammarmusikförening 

12 mars kl. 19.00, Musikens hus, Katrineholm

Goldmundkvartetten –
Florian Schötz, violin
Pinchas Adt, violin
Christoph Vandory, viola
Raphael Paratore, cello
Program:
Joseph Haydn: Stråkkvartett nr 64 D-dur op.76:5 Hob. III:79
Felix Mendelssohn: Stråkkvartett nr 6 f-moll op. 80, "Requiem für Fanny"
Ana Sokolovic: Commedia dell'arte för stråkkvartett
Dmitrij Sjostakovitj: Stråkkvartett nr 3 F-dur op. 73
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

23 augusti kl. 18.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Dan Laurin, blockflöjter
Anna Paradiso Laurin, cembalo
Program: Musik av Pietro Domenico Paradisi, Johan Helmich Roman, Georg Philipp Telemann och Olof Åhlström. Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

1 november kl. 16.00 Musikens hus, Katrineholm

Amalie Stalheim, cello
Daniel Hormazábal, piano
Program:
Claude Debussy: Cellosonat
Kaija Saariaho: Sept Papillons för solocello
Dmitrij Sjostakovitj: Sonat för cello och piano d-moll op. 40
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

7 november kl. 17.00, Björnlunda nya prästgård

Gustav Wetterbrandt, klarinett
Emma Johansson, piano
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening


2021

17 juli kl. 17.00, Elghammar, Stjärnhov
Trio de Luxe –
Erik Sunnerstam, flöjt
Marie Louise Sjöberg, violin
Lena Müller, cello
Ylva Skog, kompositör, berättar om sitt verk On the beach som uruppförs vid konserten. Trio de Luxe spelar även musik av Joseph Haydn och Johann Sebastian Bach.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

25 juli kl. 18.00, utanför Gryts kyrka

Per Borins vokalensemble
Per Borin, dirigent
Program: (K)örhängen. Musik av Hugo Alfvén, Johann Sebastian Bach, David Wikander, Laila Prigorowsky, Hildor Lundvik m.fl.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling

31 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Filip Draglund, trumpet
Carl Pontén, piano
Program: Musik av Paul Hindemith, George Enescu, Maurice Ravel, Ástor Piazzolla m.fl.
Arrangör: Julitafestivalen

1 augusti kl. 17.00, Elghammar, Stjärnhov

Ulf Wallin, violin
Sueye Park, violin.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

6 augusti kl. 19.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Johanna Wallroth, sopran
Magnus Svensson, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

7 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Erika Sunnegårdh, sopran
Carl Pontén, piano
Program: Musik av Wilhelm Stenhammar, Johannes Brahms, Stephen Sondheim, Nyström m.fl.
Arrangör: Julitafestivalen

14 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Trio Skandinavia –
Kern Westerberg, violin
Daniel Hormazabal, piano
Theodor Lyngstad, cello (ersättare för Amalie Stalheim)
Program: Musik av Amanda Maier-Röntgen, Natalie Klouda och Johannes Brahms.
Arrangör: Julitafestivalen

20–22 augusti, Musikens hus, Katrineholm

Katrineholms kammarmusikdagar. Komplett program hittas här.
20 augusti kl. 17.00
Höör Barock –
Emelie Roos, blockflöjter
Hannah Tibell, violin
Kanerva Juutilainen, violin
Rasto Roknic, viola
Ingrid Andersson, cello
Joakim Peterson, violone
Benjamin Åberg, cembalo
Dohyo Sol, lutor
Program: Treasures

21 augusti kl. 16.00

Per Gross, blockflöjter
Johan Hansson Lindström, orgel
Program: Näktergalen och drottningen

22 augusti kl. 16.00

BachEnsembleN Sörmland –
Agnes Lindberg, sopran, violin
Anette Kumlin, oboe, oboe d’amore
Kinga Prada Sagvik, flöjt
Olle Lindberg, kontrabas, gitarr
Suzanna Kroon Hahr, cembalo
Program: Fader och söner Bach
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

21 augusti kl. 15.00, Björnlunda hembygdsgård

Hans Kennemark, fiol
Pelle Gustafsson, fiol
Stefan Wingefors, piano
Program: Folkmusik, jazz och Bach på svenska
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

22 augusti kl. 16.00, Nyköpings teater

Duo Specchio –
Eva Maria Hux, cello
Tove Törngren Brun, cello
Program: Musik av Jean-Baptiste Barrière, Friedrich August Kummer, Georges Bizet, Reinhold Glière, Béla Bartók och Coldplay.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

28 augusti kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Victoria Stjerna, violin
Emma Johansson, piano
Program:
Laura Netzel: Berceuse för violin och piano
Klara Stirner: Meditation
Amanda Maier-Röntgen: Nio stycken för violin och piano
Helena Munktell: Violinsonat
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

28 augusti kl. 18.00, Gåsinge kyrka, Gnesta

Johan Lindström, cembalo
Trio de Luxe –
Erik Sunnerstam, flöjt
Marie Louise Sjöberg, violin
Lena Müller, cello
Program: Från Bach till Bach
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling

29 augusti kl. 15.00, Björnlunda församlingshem

Duo de Tro framför ett program innehållande jazz och bossanova.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

16 september kl. 19.00, Culturum, Nyköping

Oda Voltersvik, piano
Giulio Potenza, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

26 september kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Lutte Berg kvartett –
Lutte Berg, gitarr
Tina Muto, kontrabas
Anette Kumlin, oboe d’amore,
Patrick Taunu, slagverk
Program: Egna kompositioner, svensk folkton, jazz, tango och tarantella.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

10 oktober kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Olle Persson, baryton
Mats Bergström, gitarr
Program: En enkel visa
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

22 oktober kl. 19.00, Gamla tingshuset, Nyköping

Förband: Ensemblen Gränslösa från Nyköpings kulturskola
Ensemble Odd Size –
Elisabeth Holmertz, sång
Per Buhre, violin
Fredrik Bock, gitarr
Johannes Lundberg, kontrabas
Program Ensemble Odd Size: Beethoven and friends
Arrangör: Nyköping Kammarmusikförening i samarbete med kulturskolan Nyköping och Scenkonst Sörmland

23 oktober kl. 16.00, Elghammar, Stjärnhov

Jubileumskonsert – Wilhelm Stenhammar 150 år
Fredrik Paulsson, violin
Brusk Zanganeh, violin
Ellen Nisbeth, viola
Per Nyström, cello
Arrangör: Musik i Gryt

24 oktober kl. 17.00, Musikens hus, Katrineholm

Solister och ensembler från Lilla Akademiens grundskola och gymnasium i Stockholm
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

7 november kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Trio Poseidon –
Sara Trobäck, violin
Claes Gunnarsson, cello
Per Lundberg, piano
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

14 november kl. 16.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

BachensembleN –
Agnes Lindberg, sopran, violin
Anette Kumlin, oboe, oboe d'amore
Åsa Karlberg, flöjt
Olle Lindberg, kontrabas, gitarr
Suzanna Kroon-Hahr, cembalo
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

5 december kl. 16.00, Trosalundskyrkan, trosa

Askanäs kammarensemble –
Brusk Zanganeh, violin
Andreas Lavotha, cello
Christopher Hästbacka, piano
Program: Musik av Mel Bonis, Elfrida Andrée och Johannes Brahms.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening


2022

23 januari kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa
Victoria Stjerna, violin
Emma Johansson, piano
Program:
Helena Munktell: Violinsonat op. 21
Laura Netzel: Berceuse för violin och piano
Klara Stirner: Meditation
Amanda Maier-Röntgen: Sex stycken för violin och piano
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

13 mars kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Duo Dialog –
Dan Larsson, klarinett
Mats Grönlund, gitarr
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

3 april kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Henriikka Gröndahl, sopran
Carl Pontén, piano
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

3 april kl. 16.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Mårten Landström, piano
Program: Musik av Frédéric Chopin och Franz Schubert.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

24 april kl. 15.00, Trosalundskyrkan, Trosa

Kungsbacka pianotrio –
Malin Broman, violin
Jesper Svedberg, cello
Simon Crawford-Phillips, piano
Program: ”A New Way Forward”
Joseph Haydn: Pianotrio A-dur Hob. XV:9
Maurice Ravel: Pianotrio (1914)
Britta Byström: Nytt verk
Ludwig van Beethoven: Pianotrio Ess-dur op. 70:2
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

24 april kl. 16.00, Björkviks kyrka

Linköpings studentsångare
Program: Traditionella vårsånger t.ex. Vårliga vindar draga, Sköna maj och Glad såsom fågeln, samt nyare verk.
Arrangör: Kultur i Yngarebygden

8 maj klockan 16.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

On y va Ensemble –
Gaianeh Pilossian, violin
Anja Strautmanis, cello
Amanda Elvin, piano
Program: Sibelius dansar tango. Ensemblen har skapat en fiktiv karaktär inspirerad av verklighetens Jean Sibelius och placerat honom i ett musikaliskt landskap fyllt av argentinsk tango.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

15 maj kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Sarah Giannetti, piano
Program:
Ludwig van Beethoven: Pianosonat nr 23 op. 57 "Appassionata"
Frédéric Chopin:
Scherzo nr 1 op. 20
Scherzo nr 2 op. 31
Scherzo nr 3 op. 39
Scherzo nr 4 op. 54
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

27–29 maj Gryt/Stjärnhov

Musik i Gryts musikdagar. Arrangör: Musik i Gryt
Tema: The Big B – tre tonsättare under tre dagar

27 maj kl. 19.00, Elghammar
Kl. 18.30 pre-concert talk

Dinara Mansurova, violin
Massimo Quarta, violin
Eriikka Nylund, viola
Per Nyström, cello
Håvard Gimse, piano
Program:
Edvard Grieg: ur Lyriske stykker –
Melodi op. 47
Ensom vandrer op. 43
Trolltog op. 54
Jean Sibelius:
Impromptu op. 5:5
Granen op. 75
Arabesque op. 76
Frédéric Chopin:
Etyd op. 25:1
Fantasi-Impromptu op. 66
Scherzo nr 2 b-moll op. 31
Håvard Gimse, piano
------------
Johannes Brahms: Pianokvintett f-moll op. 34

28 maj kl. 15.00, Gåsinge kyrka

Kl. 14.30 pre-concert talk
Cosima Carbonara, flöjt
Massimo Quarta, violin
Eriikka Nylund, viola
Per Nyström, cello. Per Nyström även recitation (ersättare för Johan Rabeus) ur Beethovens brev
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Flöjtkvartett D-dur KV 285
Ludwig van Beethoven: Stråktrio c-moll op. 9:3
Stråkkvartett nr 8 e-moll op. 59:2 ”Razumovsky”

29 maj kl. 11.00, Gryts kyrka

Musikhögmässa. Per Nyström, cello framför Johann Sebastian Bachs svit nr 3 i C-dur för solocello.

18 juni kl. 18.00, Björnlunda prästgård

Ivetta Irkha, piano
Program: Musik av Johann Sebastian Bach, Frédéric Chopin, Robert Schumann, Franz Liszt samt ukrainska tonsättare, bl.a. Miroslav Skorik, Mykola Lysenko och Reinhold Glière.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

7 juli kl. 18.00, Björnlunda hembygdsgård

Ackordeonisten Bengan Janson med familj. Program med bl.a. folkmusik.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

9 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Yun Tang, violin
Yu Nitahara, piano
Arrangör: Julitafestivalen

16 juli kl. 18.00, Elghammar, Stjärnhov

Mårten Falk, gitarr
Program: Musik av Heitor Villa-Lobos, Johan Wikmanson och Manuel Ponce.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

6 augusti kl. 18.00, Björnlunda kyrka

Per Borins vokalensemble under ledning av Per Borin
Program: (K)örhängen. Musik av Johann Sebastian Bach, Hugo Alfvén, Sven-Erik Bäck, Gustav Mahler, David Wikander och Laila Prigorowsky.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening i samarbete med Svenska kyrkan, Daga församling

11 augusti kl. 19.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Albin Uusijärvi, viola
Maria Rostotsky, piano
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

12 augusti kl. 20.00, Skottvångs grufva

Babalisk (balkanband) med bl.a. Brusk Zanganeh, violin
Program: Kurdisk folkmusik, klezmer m.m.
Arrangör: Musik i Gryt i samarbete med jazzföreningen GIG

13 augusti kl. 14.00, Gryts gamla prästgård

Föreställning med clownen Manne.
Bissa Abelli och Harald Lowden från Abellis magiska cirkus.
Konstutställning med Manne af Klintbergs affischer och Thomas Lundqvists marionettdockor.
Arrangör: Musik i Gryt och Konst i Gryt

20 augusti kl. 18.00. Elghammar, Stjärnhov

Frispel –
Claudia Müller, blockflöjter, mungiga
Agneta Hellström, blockflöjter, didgeridoo
Göran Månsson, pipor, flöjter, slagverk
tillsammans med
Jesper Lagström, slagverk
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

21 augusti kl. 15.00, Djupviks kalkbrott, Björkvik

Förband: Visensemblen SASKIA –
Malte Qviström Öhrwall, sång
Oscar Dahlkvist, gitarr
Julian Wiklund Pöntinen, bas
Sam Öhd, trummor
------------
Filip Jers, munspel
Carl Bagge Trio –
Carl Bagge, piano
Martin Höper, kontrabas
Chris Montgomery, trummor
Program Filip Jers och Carl Bagge Trio: In the spirit of Toots Thielemans
Arrangör: Kultur i Yngarebygden

28 augusti kl. 16.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Bashar Sharifah, cello
Örjan Carlsson, trummor
Marcus Utbult, kontrabas
Fredrik Hamra, trummor
Program: Originalstycken komponerade och arrangerade av Bashar Sharifah och Marcus Utbult samt klassiska arabiska stycken arrangerade av Bashar Sharifah.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

28 augusti kl. 16.00, Stora Djulö herrgård, Katrineholm

Duo SolRoos –
Dohyo Sol, 13-körig barockluta, 11-körig barockluta
Emelie Roos, voice flute, altblockflöjt, ess-altblockflöjt
Program: I Bachs trädgård. Programmet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

8 september kl. 19.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Arvid Eriksson, baryton
André Kaufman, violin
Märta Eriksson, viola
Maja Molander, cello
Karin Birgersson, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

18 september kl. 15.00 och 17.00, Åkerö säteri, Bettna

Anders Kjellberg-Nilsson, violin
Martin Virin, piano
Program: Musik av Tor Aulin, Elfrida Andrée, Wilhelm Stenhammar, Amanda Maier-Röntgen och Hugo Alfvén.
Arrangör: Kultur i Yngarebygden

25 september kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

De Geer-kvartetten –
Sarah Falkebring, violin
Nanako Akai, viola
Mikaela Grönberg, cello
Carl Pontén, piano
Program:
Gustav Mahler: Pianokvartett a-moll
Elfrida Andrée: Pianokvartett
Gabriel Fauré: Pianokvartett nr 2 g-moll op. 45
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

8 oktober kl. 18.00, Björnlunda kyrka

Kulturnatt. Medverkande artister bl.a. Erik Sunnerstam, flöjt, Sofia Askeljung, mezzosopran, Marie-Louise Sjöberg, violin och John Beck, piano.
Arrangör: Svenska kyrkan, Daga församling i samarbete med Björnlunda kammarmusikförening

9 oktober kl. 16.00, Culturum, Nyköping

Duo Julia & Theo –
Theo Hillborg, saxofon
Julia Isaksson, piano
Program (exempel):
Alessandro Marcello: Adagio och Presto
Takashi Yoshimatsu: Fuzzy Bird Sonata
Jean Sibelius: Norden
Magnus Lindgren: Nytt beställningsstycke
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

16 oktober kl. 16.00, Culturum, Nyköping

Lövstabruks kammarsolister –
Philip Zuckerman, violin
Linnea Andersson Meilink, violin
Riikka Repo, viola
Antonio Hallongren, cello
Thomas Rudberg, piano
Program:
Dmitrij Sjostakovitj: Pianokvintett g-moll op. 57
Antonín Dvořák: Pianokvintett A-dur op. 81
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

29 oktober kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

Barockensemblen Tre Kronor –
Rebecka Karlsson, barockviolin
Ulrika Westerberg, barockviolin
Nora Roll, viola da gamba, lirone
Lars-Erik Larsson, teorb
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

13 november kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Martin Sturfält, piano
Markus Maskuniitty, horn
Programmet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

19 november kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

Bashar Sharifah, cello
Örjan Carlsson, trummor
Marcus Utbult, kontrabas
Fredrik Hamra, trummor
Program: Originalstycken komponerade och arrangerade av Bashar Sharifah och Marcus Utbult samt klassiska arabiska stycken arrangerade av Bashar Sharifah.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening


2023

12 mars kl. 16.00, Flens församlingshem
Love Derwinger, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

24 mars kl. 19.00, Culturum, Nyköping

tenThing Brass Ensemble
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

25 mars kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

Elin Skorup, sopran
Karl Nyhlin, luta
Program: Music for a while. Musik av Claudio Monteverdi, Barbara Strozzi och Henry Purcell.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

16 april kl. 16.00, Björkviks kyrka

Pianokvartetten De Geer
Nina Söderberg, violin
Nanako Akai, viola
Mikaela Grönberg, cello
Carl Pontén, piano
Program:
W. A. Mozart: Pianokvartett g-moll K. 478
Wilhelm Stenhammar: ur Pianokvartett A-dur
Elfrida Andrée: Pianokvartett a-moll
Arrangör: Kultur i Yngarebygden

22 april kl. 16.00, Flens församlingshem

Roland Pöntinen, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

23 april kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Kvintett Konstig –
Lutte Berg, elgitarr
June Gustavsson Lyng, violin
Robert Persson, violin
Elin Asplund, cello
Tina Muto, kontrabas
Programmet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

28 april kl. 19.30, Culturum, Nyköping

Eric Ericsons Kammarkör
Harry Bradford, dirigent
Programmet hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening och Nyköpings Arenor

29 april kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

John Beck, piano
Program:
Johann Sebastian Bach: Goldbergvaritioner
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

19 maj kl. 19.00, Elghammar, Stjärnhov

Konsertintroduktion med Per Nyström
Uppsala Kammarsolister –
Nils-Erik Sparf, violin
Klara Hellgren, violin
Brusk Zanganeh, violin
Ylvali McTigert Zilliacus, viola
Per Nyström, cello
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento F-dur K. 138
Joseph Haydn: Stråkkvartett op. 64 nr 5 i D-dur
Felix Mendelssohn: Stråkkvartett nr. 6 f-moll op. 80, ”Requiem für Fanny”
Arrangör: Musik i Gryt

3 juni kl. 17.00, Björnlunda kyrka

Elin Skorup, sopran
Karl Nyhlin, luta
Program: Music for a while. Musik av Claudio Monteverdi, Barbara Strozzi och Henry Purcell.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

6 juni kl. 14.00, Björkviks gamla kyrka

Nationaldagskonsert
SASKIA –
Malte Qviström Öhrwall, sång
Oscar Dahlkvist, gitarr
Julian Wiklund Pöntinen, bas
Sam Öhd, trummor

Stavsjöventilerna med musiker under ledning av Mikael Ljungström

Helene von Schwerin kvartett –
Helene von Schwerin, sång
Jonas Bergquist, piano
Mikael Ljungström, bas
Bitte Ljungström, trummor

Högtidstal av Kultur i Yngarebygdens ordförande Elisabeth Nilsson.
Arrangör: Kultur i Yngarebygden i samarbete med Björkviks hembygdsförening

1 juli kl. 18.00, Elghammar, Stjärnhov

Per Gross, blockflöjter
Johan Hansson Lindström, cembalo
Program: Näktergalen och drottningen. Kunglig och holländsk musik från 1600-talet, engelskt 16- och 1700-tal och ett par minimalistiska ”bitar”.
Konsertarrangör: Björnlunda kammarmusikförening

9 juli kl. 16.00, Jones antikvariat, Spetebyhall, Valla

Per Gross, blockflöjter
Benjamin Åberg, cembalo
Program: 1685 – year of giants! Programmet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening i samarbete med Jones antikvariat

15 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Pianoduo Schiavo-Marchegiani –
Marco Schiavo, piano
Sergio Marchegiani, piano
Program:
J. S. Bach: Schafe können sicher weiden, ur Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd BWV 208, ”Jaktkantaten”
Johannes Brahms: Ungerska danser –
Nr 4 f-moll (Poco sostenuto)
Nr 5 fiss-moll (Allegro)
Nr 6 Dess-dur (Vivace)
Gioacchino Rossini: Ouvertyr till L'Italiana in Algeri/Italienskan i Alger
Franz Schubert: Fantasi f-moll op. 103 D 940
Antonín Dvořák: Slaviska danser –
op. 46 nr 8 g-moll (Presto)
op. 72 nr 2 e-moll (Allegretto grazioso)
Gioacchino Rossini: Ouvertyr till La gazza ladra/Den tjuvaktiga skatan
Arrangör: Julitafestivalen

15 juli kl. 18.00, Elghammar, Stjärnhov

Johan Dalene, violin
Sebastian Iivonen, piano
Program:
Ludwig van Beethoven: Violinsonat nr 1 D-dur op. 12:1
Pjotr Tjajkovskij: Souvenir d’un lieu cher
César Franck: Violinsonat
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

22 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Miranda Heldt, sopran
Bernt Lysell, violin
Carl Pontén, piano
Program:
Frank Bridge: Tre sånger –
1. Far, far from each other
2. Where is it that our soul doth go?
3. Music, when soft voices die
Hugo Wolf: Das Verlassene Mägdlein
Franz Schubert:
Gretchen am Spinnrade
Heidenröslein
Camille Saint-Saëns: Violons dans le Soir
Gustav Holst: Four songs for voice and violin op. 35
1. Jesu Sweet
2. My soul has nought but fire and ice
3. I syng of a mayden
4. My Leman is so true
Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel
Louis Spohr: Ur 6 sånger op. 154
– Abend-Feier
– Jagdlied
– Töne
– Abendstill
Arrangör: Julitafestivalen

29 juli kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Zuzanna Sosnowska, cello
Magí Garcías, piano
Program:
Ludwig van Beethoven: Cellosonat g-moll op. 5 nr 2
Robert Schumann: Fünf Stücke in Volkston op. 102
Benjamin Britten: Cellosonat C-dur op. 65
Manuel de Falla: Siete canciones populares españolas
1. El paño moruno 2. Seguidilla murciana 3. Asturiana 4. Jota 5. Nana 6. Canción 7. Polo
Arrangör: Julitafestivalen

29 juli kl. 19.00, omkring Björnlunda kyrka

Vandringskonsert med tre stationer.
Björnlunda kyrka: Egna kompositioner av John Beck, orgel och piano, Marie Louise Sjöberg, violin
Gamla prästgården: Erik Sunnerstam, flöjt, Lena Müller, cello
Nya prästgården: Gustav Wetterbrandt, klarinett
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

5 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Dimitri Ashkenazy, klarinett
Carl Pontén, piano
William Hurlstone: Four Characteristic pieces
Gerald Finzi: 5 Bagatelles op. 23
Camille Saint-Saëns: Klarinettsonat op. 167
Claude Debussy: Première rhapsodie
Paul Reade: The Victorian Kitchen Garden Suite
Arrangör: Julitafestivalen

12 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Pianokvartetten De Geer –
Sarah Dodd Falkebring, violin
Nanako Akai, viola
Mikaela Grönberg, cello
Carl Pontén, piano
Gustav Mahler: Pianokvartettsats a-moll
Danny Elfman: Ur Pianokvartett –
Duett für Vier (III), Ruhig (IV), Die Wolfsjungen (V)
W. A Mozart: Allegro G-dur för stråktrio K. 562e
Robert Schumann: Pianokvartett Ess-dur op. 47
Arrangör: Julitafestivalen

13 augusti, Musikens hus, Katrineholm

Ny Musik i Sörmlands endagsfestival Äntligen NY MUSIK.
Kl. 12.00, utanför Musikens hus
Workshop för alla åldrar: Bygg ditt eget skrotinstrument.
Handledare: Nils Personne (alias Plåt-Nisse) och Johan E Andersson (alias Skrot-Johan).
kl. 14.00
Emelie Sjöström, slagverk
Program: Musik av bl.a. Emelie Sjöström, Patrik Jarlestam och Anders Flodin.
Förband: Skrot-Johan och Plåt-Nisse tillsammans med skrotorkestern från föregående workshop.
kl. 17.00
Agnes Kofoed Christianson, sång
Stefan Pöntinen, violin
Ruhi Erdogan, trumpet
Jesper Nordberg, kontrabas
Program: Alraman Amana – musikdramatisk performancekonsert. Experimentella kompositioner av Agnes Kofoed Christianson och tidig egyptisk musik som framförs med improvisationer av Stefan Pöntinen, Ruhi Erdogan och Jesper Nordberg. Till detta program har Agnes hämtat inspiration från den egyptiska konströrelsen Art et Liberté.
Arrangör: Ny Musik i Sörmland (NYS)

13 augusti kl. 15.00, Djupviks kalkbrott, Björkvik

Janne Schaffer, elgitarr
Jonas Gideon, piano, sång
Program: My music story. Jubileumskonsert med anledning av 50-årsjubileet för lanseringen av Janne Schaffers första egna skiva.
Arrangör: Kultur i Yngarebygden

13 augusti kl. 18.00, Nyköpings teater, Nyköping

Concerto Subito! –
Hanna Schröder, mezzosopran
Maria Solgaard-Holm, barockviolin
Lars-Erik Larsson, luta
Leif Henrikson, viola da gamba
Medverkar gör även Eva Sandin, recitatör.
Program: Moralkakor! – en barockföreställning. Hanna Schröders översättning av tre av den tyske barocktonsättaren Georg Philipp Telemanns Moralische Kantaten vävs samman av frågor och svar till/från vett och etikett-mästarinnan Magdalena Ribbing. Programmet innehåller även instrumentalmusik av Dietrich Buxtehude samt svenska barocksånger.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

19 augusti kl. 17.00, Skansenmuseet, Julita gård

Kyoko Ogawa, violin
Yui Harashima, piano
Program:
Franz Schubert: Sonatin nr 1 D-dur op. posth. 137
Toru Takemitsu: Elegi (Hika) (1966)
Gabriel Fauré: Sonat nr 1 A-dur op. 13
Gabriel Fauré: Romans för violin och piano op. 28
Franz Schubert: Fantasi C-dur D 934
Arrangör: Julitafestivalen

19 augusti kl. 18.00, Elghammar, Stjärnhov

Stockholm Wind Quartet –
Madeleine Johansson, flöjt
Johanna Orrje (alternativt Erik Rodell), oboe
Johan Söderlund, klarinett
Peter Gullqvist, fagott
Program: Musik av Jacques Ibert, Eugène Bozza och Claude Debussy.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

27 augusti kl. 18.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Christian Svarfvar, violin
Natalia Pasichnyk, piano
Program: Ukrainsk rapsodi. Musik av ukrainska kompositörer samt verk av deras samtida, men mer kända kompositörer.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

3 september kl. 14.00 och 16.00, Åkerö säteri, Bettna

John Nalan, piano
Program:
Jean-Philippe Rameau:
Le rappel des oiseaux
Les sauvages
Andrea Tarrodi: Maj och Januari , ur 12 stycken för piano
Frédéric Chopin: Ballad nr 1
Heino Kaski: Yö meren rannalla
Jean Sibelius: Impromptu op. 5 nr 5
Sergej Rachmaninov: Études-tableaux op. 33 nr 2
Ludwig van Beethoven: Pianosonat nr 8 op. 13 ”Pathétique”
Arrangör: Kultur i Yngarebygden i samverkan med ägarfamiljen på Åkerö säteri

3 september kl. 16.00, Jones antikvariat, Spetebyhall, Valla

Cappella Concertante –
Nicka Fröberg, barockviolin
Tina Rydholm, traversflöjt, sång
Ylva Sundal, sång
Liselott Karlsson Selén, viola da gamba, cembalo, sagoberättare
Per Arne Karlsson, cembalo
Program: Sagokonsert för alla åldrar. Musikinnehållet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening i samarbete med Jones antikvariat

10 september, Drömfabriken, Gula industrihuset, Stallarholmen

NYS:s minifestival
kl. 14.00
Mårten Falk, gitarr
Program: Musik av Christopher Anthin, Matthew Peterson, Jenny Hettne, Anna Eriksson och Annette Kruisbrink.
Kl. 16.00
MalvaKvartetten –
Linnea Viklund, violin
Knapp Brita Pettersson, violin
Maria Jonsson, viola
Maja Molander, cello
Program: Musik av Karin Rehnqvist, Tebogo Monnakgotla, Caroline Shaw, Aleksandra Vrebalov samt Lo Kristenson.
Arrangör: Ny Musik i Sörmland (NYS)

16 september kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

Christian Svarfvar, violin
Natalia Pasichnyk, piano
Program: Ukrainsk rapsodi. Musik av ukrainska kompositörer samt verk av deras samtida, men mer kända kompositörer.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

17 september kl. 15.00, Flens församlingshem

Oskar Ekberg, piano
Program:
Olivier Messiaen: Vingt regards sur l'Enfant-Jésus (Tjugo betraktelser över Jesusbarnet)
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

24 september kl. 16.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping

Duo Caminar –
Åsa Karlberg, flöjt
Mårten Falk, gitarr
Program: Musik av bl.a. Heitor Villa-Lobos, Ástor Piazzolla, Toru Takemitsu, Ylva Skog och Tebogo Monnakgotla.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

30 september kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

Hilma Wikström, sopran
Helge Kjekshus, piano
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

30 september kl. 19.00, Gryts kyrka, Stjärnhov

Kl. 18.00 konsertintroduktion i församlingshemmet med Per Nyström

Vokalharmonin
Fredrik Malmberg, dirigent
Program:
James MacMillan: A child’s prayer
Charles Villiers Stanford: The Bluebird
Judith Weir: Ave Regina Caelorum
Thomas Tallis: If ye love me
William Byrd: Sing Joyfully
Frank Bridge:
Autumn
Music, when soft voices die
The bee
Edward Elgar: Lux Aeterna (Nimrod)
Karin Rehnqvist: Tji Olwatt
Wilhelm Stenhammar: Tre körvisor
– September
– I Sertaillets Have
– Havde jeg, o havde jeg en Dattersøn, o ja!
Hugo Alfvén: Aftonen
Wilhelm Peterson-Berger: Jungfrun under lind
Sara Wennerberg-Reuter: Stilla Komme
Valborg Aulin: Lysen Stjärnor
Josquin des Prez: Ave Maria, Virgo Serena
Jean Yves Daniel-Lesur:
Dialogue (I), Epithalam (VII), ur Le Cantique des Cantiques
Arrangör: Musik i Gryt

15 oktober kl. 15.00, Flens församlingshem

Pontus Carron, piano
Program:
Johann Sebastian Bach/Ferruccio Busoni: Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ
Sergej Rachmaninov: Etyd, op. 39 nr 1
Benjamin Staern: Waves (2016)
Domenico Scarlatti: Sonat d-moll K. 1
Sergej Rachmaninov: Preludium op. 23 nr 4
Benjamin Staern: Sawtooth/Square (2023). Uruppförande, verk beställt av Pontus Carron.
Domenico Scarlatti: Sonat A-dur K. 322
Sergej Rachmaninov: Etyd nr 9 D-dur, ur Études-tableaux op. 39
Philip Glass: Dead Things (ur filmen Timmarna, orig. The Hours)
Johann Sebastian Bach: Sinfonia nr 11 g-moll BWV 797
Henri Dutilleux: Hommage à Bach
Francis Poulenc: Intermezzo nr 2 Dess-dur
François Couperin: Les barricades mystérieuses
Sergej Rachmaninov: Corellivariationer op. 42
Johann Sebastian Bach/Ferruccio Busoni: Nun komm, der Heiden Heiland
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

15 oktober kl. 16.00, Björkviks kyrka

Elise Einarsdotter, piano
Katarina Henryson, sång
Svante Henryson, cello
Olle Steinholtz, bas
Östgöta Kammarkör
Christina Hörnell, dirigent
Program: Lyrik av Tomas Tranströmer, Maria Wine, Lars Forsell, Karina Boye m.fl. i tonsättningar av Elise Einarsdotter.
Arrangör: Kultur i Yngarebygden

21 oktober kl. 18.00, Björnlunda kyrka

Kulturnatt. Medverkande musiker bl.a. Eva Siljedahl Ankartun, orgel, Trio Lila (Lennart Söderlund, gitarr, Åsa Karlberg, flöjt, Johanna Dahl, cello) och Bandet Bacchus.
Arrangör: Svenska kyrkan, Daga församling i samarbete med Björnlunda kammarmusikförening

22 oktober kl. 16.00, Nyköpings teater

Del 1: Gemensamt instuderat program med slagverkaren Emilie Sjöström och elever från Nyköpings kulturskola.
Del 2: Emelie Sjöström, slagverk framför egna kompositioner samt musik av Patrik Jarlestam och Anders Flodin.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

28 oktober kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

Duo Caminar –
Åsa Karlberg, flöjt
Mårten Falk, gitarr
Program: Musik av bl.a. Heitor Villa-Lobos, Ástor Piazzolla, Toru Takemitsu, Ylva Skog och Tebogo Monnakgotla.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening i samarbete med Scenkonst Sörmland

29 oktober kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Magnus Holmander, klarinett
Jacob Kellermann, gitarr
Programmet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

18 november kl. 15.00, Flens församlingshem

Anna Geniushene, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions

24 november kl. 19.00, Elghammar, Stjärnhov

Harutyun Chkolyan, duduk
Brusk Zanganeh, violin
Johan Graden, piano
Program: Kompositioner av Komitas samt gammal folkmusik, orientaliska skalor och improvisationer med inspiration från Mesopotamiens och Armeniens musikaliska arv.
Arrangör: Musik i Gryt

26 november k. 16.00, Musikens hus, Katrineholm

Emilia Utter, sopran
Helgi Reynisson, baryton
Sebastian Enhamre, piano
Extragäst: Viggo Jonsell, piano
Programmet hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

2 december kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa

Nils-Erik Sparf, violin
Erik Wahlgren, cello
Bengt Forsberg, piano
Program:
Lili Boulanger: D’un soir triste
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianotrio C-dur K 548
Lili Boulanger: D’un matin de printemps
Erich Wolfgang Korngold: Pianotrio D-dur op. 1
Arrangör: Trosa kammarmusikförening


2024

20 januari kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa
Zilliacuskvartetten. Mer information hittas här.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

31 januari kl. 19.00, Hörsalen, Sörmlands museum, Nyköping

Kristin Amparo, sång
Åsa Karlberg, flöjt
Stina Hellberg Agback, harpa, arrangemang
Terese Lien Evenstad, violin
Eva Lindal, violin, viola
Vilhelm Bromander, kontrabas
Mer information hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

4 februari kl. 15.00, Flens församlingshem

Johan Fröst, piano. Mer information hittas här.
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions.

17 februari kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm
Leena Malkki, sopran
Matti Hirvonen, piano
Program: Skimrande vågor – förtrollande sånger av Franz Schubert. Mer information hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

16 mars kl. 15.00, Flens församlingshem
Mariam Batsashvili, piano. Mer information hittas här
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions.

5 april kl. 18.30, ungkulturhuset Perrongen, Katrineholm
BrassUnit
Program: Foliations. Mer information hittas här
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

5 april kl. 19.00, Skärborgarnas hus, Trosa

6 april kl. 17.00, Nyköpings teater

Uppsala Kammarsolister

Program: Nordiska temperament. Mer information hittas här.

Arrangör 5 april: Trosa kammarmusikförening. Arrangör 6 april: Nyköpings kammarmusikförening.

14 april kl. 16.00, Musikens hus, Katrineholm
Justina Auškelytė Rossi, violin
Johan Bridger, marimba
Mer information hittas här.
Arrangör: Katrineholms kammarmusikförening

21 april kl. 15.00, Flens församlingshem
Inese Klotina, piano
Max Claesson, recitation. Mer information hittas här.
Arrangör: Vänföreningen Pianomusik i Flen tillsammans med Piano Visions.

27 april kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa
Hilma Wikström, sopran
Helge Kjekshus, piano. Mer information hittas här.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

28 april kl. 17.00, Hjortensbergskyrkan, Nyköping
Söndagskvartetten. Mer information hittas här.
Arrangör: Nyköpings kammarmusikförening

9–12 maj, Gryt/Stjärnhov
Musik i Gryts jubileumsfestival

9 maj kl. 19.00, Grytsbergs säteri
Elias Larsson trio
Emmalisa Hallander, sång

10 maj kl. 19.00, Gryts kyrka
Zlata Chochieva, piano

11 maj kl. 16.00, Elghammar
Fredrik Paulsson, violin
Dinara Mansurova Nyström, violin
Alexander Gordon, viola
Per Nyström, cello
Stina Ekblad, recitation

12 maj kl. 11.00, Gryts kyrka
Högmässa med violinmusik av Bach
Fredrik Paulsson, violin (ersatte Per Nyström, cello)

12 maj kl. 14.00, Gryts gamla prästgård
Barn- och familjeföreställning: Clownen Ottilia och Barnens Rätt
Karin Fichtelius och Bissa Abelli från Teater Skata

Mer information hittas här. Arrangör: Musik i Gryt. För högmässan svarade Svenska kyrkan, Daga församling.

18 maj kl. 16.00, Skärborgarnas hus, Trosa
Trio Azur. Mer information hittas här.
Arrangör: Trosa kammarmusikförening

25 maj kl. 16.00, Björnlunda hembygdsgård
Medevi Brunnsorkester. Mer information hittas här.
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening

6 juni kl. 14.00, Björkviks gamla kyrka/kyrkoruin
Nationaldagsfirande med konsert. Medverkande artister Ida König, Joakim Schuster, vokalgruppen Dahlia m.fl. Mer information hittas här.
Arrangör: Kultur i Yngarebygden i samarbete med Björkviks hembygdsförening.

15 juni kl. 18.00, Björnlunda kyrka
Trio de Luxe. Mer information hittas här
Arrangör: Björnlunda kammarmusikförening